22 Mart 2020, 14:00 tarihinde eklendi

Evde Spor Yapmak Aile Bağımızı Güçlendirir : Her Sabah Sadece Yapmamız Gereken 5 Hareket

Evde Spor Yapmak Aile Bağımızı Güçlendirir : Her Sabah Sadece Yapmamız Gereken 5 Hareket

Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs (Kovid-19) tüm ülkelere hızla yayılan ve Türkiye’de görülmesinden sonra virsün yayılmaması için alınan tedbirlerden araında spor salonunda ki faaliyetler de durduruldu. Evde kal çağrısıyla dışarı çıkmanın tehlikeli olduğu bu zamanda genelde vaktimizi, yemek yeme arzusu sürekli içgüdümüzü dürtmekte, bunun yanında zamanımızın kitap okuma, televizyon izleme ve büyük bir bölümüne sosyal medyada geçirmekteyiz. Hareketsizlik yediğimiz besinleri yakmadığımızda kilo olarak ne yazdık ki bizde kalıyor. Evdeyken de basit birkaç hareketle üzerimizdeki teri atmak bile istenilen kaloriyi yakmamıza yardımcı olacaktır. İşte size ailece güzel bir aktivite ve bunun yanında birlikte spor yaparak birbirimizden kopuk yaşadığımız eksik olan iletişimizi, bağımızı güçlendirmek için bir fırsat! Her sabah uyandığımızda ailece hep birlikte size önerebileceğim 5 hareketi evde uygulayabilirsiniz. Bu hareketleri isterseniz tekrarlı isterseniz süreyle yapabilirsiniz, tekrarlı yapacağınız hareketlerde birlikte sayı saymak sizi hem eğlendirecek hem de motive edebilir, tekrarlı yapmanız kalabalık aileler için daha güzel olacaktır. İlk 3 hareket hiç ara verilmeden arka arkaya yapılmalıdır.

1. Hareket ; Jog koşusu : herkes olduğu yerde koşuyor gibi yapacak, bu bizim ısınmamız için mutlaka ilk yapılması hareketlerden birisidir. Tekrar olarak 100 e kadar sayma veya 1 dakika boyunca yapabilirsiniz.

2. Hareket ; Jumping Jack : Ayaklarınız hafif aralık bir şekilde, kollarımız ise iki yanda olacak pozisyonda ayakta dik bir şekilde harekete başlıyoruz.  Yavaşça yukarıya zıplayarak ellerinizi başımızın üstüne kaldırıp ayaklarımızı ise omuz hizasından geniş olacak şekilde açıyoruz. Zıplayıp tekrar başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. Tekrar sayısı 30 veya 1 dakika boyunca yapabilirsiniz.

3. Hareket ; Mumy kicks : bu hareketimizde eller omuz hizasında uzatılmalı, bacaklar hiç bükülmeden sanki yerde bir şeyi tekmeliyor gibi sekerek her defasında ayak değiştiriyorum, bu sırada ellerimizle de sürekli aç (omuz hizasında), kapat (eller üste üstte çapraz) yapıyorum. Tekrar sayısı 40 tekme veya 30 saniye boyunca yapabilirsiniz.

4. Hareket; Mekik : yere sırt üstü yatıyorum, ellerim çapraz şekilde parmak uçlarım omuzda olacak şekilde olmalı, ayaklarım yerden teması kesmeli 90 derecelik açıyla havada olmalıdır. Tekrar sayısı 20 veya 30 saniye süreyle 30 saniye dinlendikten sonra bir tekrar daha iki set yapabilirisiniz.

5. Hareket; Şınav : yere yüz üstü yatıyorum ellerimin avuç içleri yere temas ederek kol gücümle gövdemi yukarı kaldırıyorum, ayaklar iki şekilde olabilir, dizlerden aşağısı tamamen yere temas ederek yani emekleme pozisyonunda şınav çekilebilir ya da sadece ayak parmak uçlarım yere temas ederek şınav çekilebilir. Tekrar sayısı 15 veya 30 saniye süreyle 30 saniye dinlendikten sonra bir tekrar daha iki set yapabilirisiniz.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *