22 Mart 2020, 15:02 tarihinde eklendi

Göklerde Modern Türk Kadını: Sabiha Gökçen

Göklerde Modern Türk Kadını: Sabiha Gökçen

Mustafa İzzet Bey ve Hayriye Hanım’ın altıncı ve son çocuğu olan Sabiha Gökçen, 22 Mart 1913 tarihinde dünyaya gelmiştir. Anne ve babasını erken yaşta kaybetmiş, kardeşleri ile yaşama tutunma mücadelesi vermiştir. 22 Eylül 1925 yılında, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Bursa ziyareti ise tam anlamıyla Sabiha Gökçen’in hayatının dönüm noktasıdır. Gazi Paşa’nın kaldığı köşke gitmiş ve kendilerine yatılı okula gitme isteğini dile getirmiştir. Böylelikle Gazi Paşa’nın manevi kızı olmuş ve onun yanında en çok kalanlardan birisi olmuştur. 
Cinsiyet ayrımcılığının oldukça yoğun olduğu dönemlerde, Gazi Paşa’nın yanında büyüyen Sabiha Gökçen, kendisine, dönem koşullarında ancak erkeklerin yapabileceği düşünülen bir meslek seçmiştir: Pilotluk... Sabiha Gökçen’in pilotluk tercihinde Gazi Paşa’nın büyük etkisi vardır. İstikbal göklerdedir diyen Gazi Paşa, Türk Kuşunun açılış töreninde, Sabiha’ya Havacı olmak ister misin? Türk kadınının uçabileceğini herkese göstermek ister misin? diye sormuş, Sabiha Gökçen’i havacılık konusunda eğitmen olabilecek düzeye gelmesi ve gençlere örnek olması için teşvik etmiştir. Sabiha Gökçen aldığı eğitimlerden sonra, Eskişehir Askeri Tayyare okulunda kadın pilot olarak göreve başlamıştır.
Sabiha Gökçen, 1937 Dersim Harekâtına katılmak istemiş, Mustafa Kemal, Sen bir kızsın, alacağın görev zorlu ve zorluklarla karşılaşacaksın, böyle bir durumda karşındakilere teslim olmak durumunda kalırsan ne yapacaksın? diye sorduğunda aldığı cevap oldukça manidardır; ben kendimi onlara canlı teslim etmem! Böylelikle Gazi Paşa, kendi tabancasını Sabiha’sına hediye etmiş ve bu tabancayı sana, haysiyetine ve şerefine dokunacak bir durumla karşılaşırsan kullanman için veriyorum, demiştir. 
Evet Sabiha Gökçen, dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Cinsiyet ayrımcılığına verilmiş en güzel cevaptır. Türk kadının maharetinin ve cesaretinin bariz örneğidir. Sabiha Gökçen, Türk kadınının mihenk taşlarından birisidir. Kendileri, 22 Mart 2001 yılında aramızdan ayrılmıştır. Ölüm yıldönümlerinde, kendilerini saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *