23 Mart 2020, 14:41 tarihinde eklendi

KORONAVİRÜS ASLINDA NE ? BELİRTİLERİ NELERDİR ?

KORONAVİRÜS ASLINDA NE ? BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Koronavirüs Nedir ? 

2019 yılının Aralık ayında Çin'de ortaya çıkan yeni tip bir virüs olan Covid-19 Ocak ayı itibariyle başta Çin'de olmak üzere hızla yayılmaya başladı.Coronavirüs aslında, hayvanlarda sıklıkla rastlanan bir virüstür.Hastalığa neden olan virüsün kaynağının, ise Çin'in Wuhan kentinde bulunan Huanan deniz ürünleri pazarı olduğu düşünülmektedir. Önce hayvandan insana bulaşan virüsün insandan insana da yayılabildiği zamanla anlaşılmıştır.

Belirtileri Nelerdir ?

Virüsün belirtileri arasında en fazla belirti gösteren kuru öksürük ve yüksek ateş yer almaktadır.Yüksek ateş ve kuru öksürük belirtileri her zaman virüs belirtisi midir?.Tabiki hayır bulunduğumuz mevsimde artan gribal enfeksiyonlar nedeniyle bu semptomlar görülebilmekte.Fakat unutulmamalı ki şuan yayılmaya devam hastalık nedeniyle bu semptomları da taşıyanların en yakın sağlık kuruluşlarına başvurup Covid-19 testi yaptırmaları gerekmektedir.Gelelim hastalığı diğer belirtilerine,yüksek ateş ve kuru öksürükle birlikte nefes darlığı,boğaz ağrısı,baş ağrısı,yorgunluk,nezle ve ishal'dir. 

Codiv-19 Şüphesi Var İse Ne Yapmalıyız ?

Yurt dışına seyahat ettiyseniz veya yurt dışından gelen herhangi biriyle temasınız oldu ve belirtilen semptomları gösteriyorsanız SABİM ALO 184 üzerinden bilgi alarak gerekli olması durumunda en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Koronavirüs Riskine Karşı Altın Kurallar

Covid-19'un en çok risk altına aldığı grup 65 yaş ve üstü olmasına rağmen yaşı genç bağışıklığı düşük kişiler içinde aşırı risk taşımakta.Bu nedenle kendi alacağımız önlemler ile bu riskleri en aza indirmek mümkün nasıl mı...

Öncelikle sık sık ve 20 saniye boyunca ellerimizi yıkamalı bulunduğumuz ortamları sürekli havalandırmalıyız.Malum iş ve evlerimizin  temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için dışarı çıkıyoruz kesinlikle maskemiz ve eldivenimiz olmadan dışarı çıkmamalıyız.Çevrenizde bulunan insanların risk unsuru taşıdığını unutmayıp aramıza en az 1 metre mesafe bırakmalı ve asıl önemli nokta olan tokalaşma,sarılma ile kimseye temas etmemeliyiz.Günlük bol sıvı tüketmeniz sizi korumaya yardımcı olacaktır.

Güncel olarak ülkemizde 1236 vaka ve 30 can kaybına neden olan koronavirüsle mücadele için bizlere düşen görev gerekli olmayan durumlarda evlerimizden çıkmamak kendimiz ve çevremizdeki bireylerin sağlığı için bulaşıcılığı azaltmak veya tamamen engellemek adına temastan kaçınmak,kişisel temizliğimize özen göstermek bunların hepsi sizin ve sevdikleriniz için...

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *