24 Mart 2020, 11:58 tarihinde eklendi

KORONAVİRÜS RİSKİNE KARŞI BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ EV EGZERSİZLERİ

KORONAVİRÜS RİSKİNE KARŞI BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ EV EGZERSİZLERİ

Koronavirüs Riskine Bağışıklığımızı Evde Nasıl Güçlendiririz

Covid-19 vakaları ülkemizde artmaya devam ediyor.Covid-19 vakalarında en çok etkilenenler bağışıklığı az olanlar.Peki her geçen gün artan virüs riskine karşı evde bağışıklığımız nasıl arttırabiliriz.

Öncelikle günlük kısa süreli evde yapılacak spor faaliyetleri ile bağışıklığımız önemli derece de arttırabiliriz.

Evde Yapılabilecek Egzersizler Neler Uzmanlar Hangi Egzersizleri Öneriyor

Uzmanlar tarafından ev önerilen egzersizler ile bağışıklığın her gün arttırabileceği böylelikle daha sağlıklı bir birey olarak Covid-19 virüsüne yakalanma riskinin azatılması konusunda yardımcı olduğu görüşünde.İşte evde yapılabilecek egzersizler.

Pelvik tilt:Sırtüstü yatın, dizleri bükerek ayak tabanlarını yere koyun. Kollar gövdenin yanında, avuç içleri aşağı baksın. Dirsekleri düz tutun. Nefes verirken, karın kaslarını kasarak beli yere değdirmeye çalışın. Sırt yerde iken, kalçaları kasarak hafifçe yukarı kaldırın. Kısa bir süre nefessiz kalın. Nefes alırken, kalçalarınızı yere indirin, karın ve kalça kaslarınızı gevşetin. Nefes verirken, numaralı pozisyona gelerek, hareketi birkaç kez tekrarlayın.

Çapraz kol, bacak uzatma: Ellerinizin ve bacaklarınızın üzerinde durarak başlayın. Sonra, bir bacağınızı, düz tutmaya ve sağa sola gitmesine engel olmaya çalışarak uzatın, aynı zamanda bunu zıt tarafta duran kolunuzla da yapın. Sonrasında, diğer bacak ve kol için egzersizi tekrarlayın.

Squat: Kollarınızı, omuz genişliğinde açın ve topuklarınızın üzerinde durun. Sonra, sanki hayali bir sandalyeye oturuyormuş gibi yavaşça oturun ve kalkın. Bacaklarınızın ve ayaklarınızın düz bir çizgide olmasına dikkat edin. Tamamen aşağı doğru indiğinizde, kendinizi olabildiğince yavaş şekilde yukarı doğru çekmeye başlayın.

Duvar itme: Ellerinizi duvara omuz hizanızdan biraz daha açık olacak şekilde duvara yaslayın. Eğimli bir şekilde durabilmek adına ayaklarınızı biraz daha geriye alın ve parmak uçlarınız üzerinde yükselin ve dirseklerinizi bükerek duvarı ittirin.

Bacak esnetme:Yüzünüz yukarıya bakacak şekilde uzanın, dizlerinizi bükün ve tabanlarınız yere basacak şekilde pozisyon alın. Ardından bir dizinizi iki elinizle tutarak göğsünüze doğru çekin. Bu pozisyonu 20 saniye boyunca tutun. Ara verin ve ardından esnemeyi diğer bacağınıza uygulayın. Bu hareketleri haftada 3 kez ile başlayıp her güne çıkarmak ve her bir hareketin tekrarını arttırarak devam etmek oldukça önemlidir. Öncelikle her bir harekete 12 tekrarla başlanıp daha sonrasında 20 tekrara çıkılabilir. 

Hayatımızı fazlasıyla etkilyen Covid-19 riskine karşı basit önlemler ve ev egzersizleri ile bağışıklığımızı güçlendirebilir kendimize ve çevremizdeki insanların sağlıklı kalmasını sağlayabiliriz.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *